Kalendarium
Piątek, 2021-11-26
Imieniny: Leona, LeonardaStatystyki
- Odwiedziło nas: 302533
- Do końca roku: 35 dni
- Do wakacji: 210 dni
Gdzie budować gniazdo?
Witajcie kochani ! Czy słyszycie ten świergot za oknem .To ptaki ,które wróciły do nas .
To dla nich bardzo pracowity czas ,czas budowania gniazda.
1. Posłuchajcie opowiadania lub obejrzyjcie film https://www.youtube.com/watch?v=Dexn-RADT70
Opowiadanie „Gdzie budować gniazdo?” H. Zdzitowieckiej
- Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci powiedział dzięcioł. - Któż to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca - oburzył się skowronek. - O, nie! Gniazdko powinno być usłane w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu... - Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie, z gliny, pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory - świergotała jaskółka. - Sit, sit - powiedział cicho remiz. - Nie zgadzam się z wami. Gniazdo w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wietrzyk buja nim jak kołyską... - Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni zaćwierkał stary wróbel. - Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów. Bo są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norach, w ziemi albo wprost na wodzie...Ja tam nie jestem wybredny w wyborze na gniazdo. Miałem ich już wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie - pod rynną, trzecie... hm... trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte - szpakom. Owszem dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dosyć niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach, które poznosił na gniazdo miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi kąta."
2. Pytania do opowiadania:
- Jakie ptaki opowiadały o swoich gniazdach?
- Gdzie ma swoje gniazdo dzięcioł?
- Gdzie buduje gniazdo skowronek, a gdzie jaskółka?
- W jakim miejscu i z czego buduje gniazdo remiz?
- Jaki ptak okazał się najmniej wybredny w wyborze miejsca na gniazdo?
3. Zagadki graficzne „Ptaki w gnieździe”
http://p7swidnik.szkolnastrona.pl/index.php?c=getfile&id=1472
http://p7swidnik.szkolnastrona.pl/download/ptaki1.pdf
4. Zabawa ruchowo-matematyczna – Kukułka podrzuca jajka.
Układamy na podłodze kartki zaznaczonymi kropkami lub cyframi od 1 do 5 (jeśli któreś dziecko rozpoznaje cyfry w większym zakresie można ten zakres rozszerzyć) następnie zadaniem dziecka jest ułożenie takiej ilości wcześniej przygotowanych jajek jak wskazuje cyfra. Następnie włączamy ulubioną muzykę dziecka. Podczas trwania utworu ptaki - dzieci wylatują z gniazd – biegają po pokoju i machają rękami jak ptaki skrzydłami. W tym czasie MY stajemy się kukułką, podrzucamy do każdej obręczy po jednym jajku (lub po 2 czy 3 jajka, w zależności od umiejętności dziecka). Podczas przerwy w muzyce ptaki wracają do gniazd – stają przed kartkami. Przeliczają, czy liczba jajek na poszczególnych kartkach zgadza się z cyfra, jaka jest na niej zapisana.
5. "Ptasie harce" - popołudniowe ćwiczenia gimnastyczne ze skakanką
1. Zataczanie obszernych kół skakanką złożoną na cztery części - przed sobą, nad głową, z prawej storny, z lewej, w chodzie i w biegu.
2. W siadzie prostym skakanka przełożona za stopy, trzymana za końce oburącz - podnoszenienie nóg za pomocą skakanki do siadu równoważnego.
3 W leżeniu tyłem w poprzek skakanki - okręcanie się skakanką i odkręcanie.
4. Skoki przez skakankę. Skakanka rozciągnięta na podłożu:
- podskoki obunóż i jednonóż wzdłuż skakanki,
- przeskoki obunóż i jednonóż skrzyżnie przez skakankę w ustawieniu bokiem,
- przeskoki obunóż i jednonóż przez skakankę przodem i tyłem w miejscu oraz z przesuwaniem od jednego do drugiego końca.