Maria Kownacka
"Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby uczyły sie kochać ludzi i wszystko, co je otacza"
Maria Kownacka
Taka była nasza patronka. Kochała dzieci i otaczajacą nas przyrodę .
Urodziła się 11 września 1894r. Zadebiutowała w 1919r. na łamach " Płomyczka" i " Płomyka". W 1928r. współorganizowała teatr "Baj". Podczas okupacji przebywała na wsi , gdzie prowadzila tajne nauczanie. Po wojnie poświęciła się twórczości literackiej. Współpracowała ze scenami lalkowymi, placówkami oświatowo-wychowawczymi, zajmowała się również działalnością społeczną i publicystyczną. Znajdowała także czas na swoje hobby- tkanie gobelinów, wytwarzanie miedzianej biżuterii, wyrób domowych przetworów oraz obserwację ptaków, o których posiadała obszerną wiedzę. Maria Kownacka wydała łącznie 50 książek, które osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Wielkim powodzeniem cieszył sie teatrzyk " Supełek i węzełek" wymyślony przez pisarkę w 1952r. dla dzieci z sanatorium w Szklarskiej Porębie. Ulubieńcem dzieci stał się plastelinowy ludzik z "Plastusiowego pamiętnika" lub bocian Kajtek z " Kajtkowych przygód".
Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982r. w Warszawie. W jej mieszkaniu przy ul. Słowackiego jest dziś , zgodnie z testamentem pisarki- Izba Pamięci, będąca oddziałem Biblioteki Publicznej w Warszawie.
Artykuły
Patronka nszego przedszkola
Maria Kownacka patronuje naszemu przedszkolu od czerwca 2002r. Od tej pory bohaterowie jej utworów towarzyszą naszym przedszkolakom w zabawach, zajęciach, podczas spacerów i występów. Tworzymy w ten sposób swoistą atmosferę " Plastusiowa".
Czytaj więcej o: Patronka nszego przedszkolaPlastusiowo
Jedną z najbardziej znanych pozycji literatury dziecięcej jest " Plastusiowy pamiętnik' autorstwa naszej patronki Marii Kownackiej. Autorka opisuje w nim losy małego plastelinowego ludzika, który ze swoją przyjaciółką Tosią przeżywa liczne przygody, rozwiązuje problemy,poznaje nowe i ciekawe rzeczy, zjawiska i fakty. Wprowadza małego czytelnika w realny świat, ukazuje sposoby radzenia sobie z kłopotami. Właściwie nikt przed Marią Kownacką, ani później, nie wykreował w literaturze polskiej bohatera równie popularnego jak Plastuś. Przygody ludzika z plasteliny towarzyszyły wielu pokoleniom czytelników i zna go prawie każdy Polak. Utwory Marii Kownackiej są bogate w wartości wychowawcze, uczą kulturalnego zachowania, stanowią pomoc w kształtowaniu zasad współżycia społecznego, w kształtowaniu pozytywnego stosunku do świata przyrody i jego mieszkanców. Z uwagi na powyższe wartości towarzyszą one naszym przedszkolakom przez cały czas edukacji przedszkolnej.Plastelinowy ludzik jest przyjacielem dzieci , a nasze przedszkole bywa często nazywane " Plastusiowem".
Czytaj więcej o: Plastusiowo