Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302547
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

Gdzie budować gniazdo…

Zapraszamy do kolejnych zabaw :):)

Na początku poproście rodziców o przeczytanie opowiadania H.Zdzitkowieckiej, następnie odpowiedzcie na kilka pytań związanych z tekstem.

„Gdzie budować gniazdo?” H. Zdzitowieckiej     

 - Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci powiedział dzięcioł. - Któż to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca - oburzył się skowronek. - O, nie! Gniazdko powinno być usłane w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu... - Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie, z gliny, pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory - świergotała jaskółka. - Sit, sit - powiedział cicho remiz. - Nie zgadzam się z wami. Gniazdo w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wietrzyk buja nim jak kołyską... - Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni zaćwierkał stary wróbel. - Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów. Bo są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norach, w ziemi albo wprost na wodzie...Ja tam nie jestem wybredny w wyborze na gniazdo. Miałem ich już wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie - pod rynną, trzecie... hm... trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte - szpakom. Owszem dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dosyć niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach, które poznosił na gniazdo miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi kąta."

Pytania do opowiadania:

- Jakie ptaki opowiadały o swoich gniazdach?

- Gdzie ma swoje gniazdo dzięcioł?

- Gdzie buduje gniazdo skowronek, a gdzie jaskółka?

- W jakim miejscu i z czego buduje gniazdo remiz?

- Jaki ptak okazał się najmniej wybredny w wyborze miejsca na gniazdo?

"Pisklęta w gnieździe"- znajdź 10 róznic, zaznacz je na dolnym obrazku jaskrawym kolorem, a górny pokoloruj( załącznik:piskleta w gniezdzie rożnice)

Ciekawostki o powrotach ptaków:

Żuraw jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. W tym czasie możemy  zobaczyć  przelatujący klucz żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.

Bociany białe zaraz za żurawiami do Polski zaczynają się zlatywać (od drugiej połowy marca). Bociany, które spędzają zimę w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda– po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać.  Najczęściej gniazda zakładają na słupach energetycznych, wysokich drzewach, domach. W Polsce najwięcej bocianów bytuje na Mazurach i na Suwalszczyźnie. Tam jest mnóstwo terenów, na których mogą żerować, a mieszkańcy traktują je bardzo przy-jaźnie.

Jaskółki są znane z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki latają nisko, to znaczy, że będzie padało. Budują swoje gniazda wewnątrz stajni czy stodół z gliny i grudek błota, które sklejają śliną.

 

Jerzyki przylatują na przełomie kwietnia i maja – to znak, że wiosna już w pełni. Sylwetką przypominają jaskółkę, ale bliżej im do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowały w skałach i w lasach. Wraz z rozwojem miast człowiek stworzył tym ptakom dogodne warunki lokalowe, zwłaszcza za sprawą bloków mieszkalnych. Niestety, coraz częściej zatykane są wszelkie szczeliny w ścianach. W konsekwencji jerzykowi zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest montaż skrzynek lęgowych, których na szczęście jest coraz więcej.

Skowronki przylatują od lutego aż do maja. budują gniazda na ziemi. Do ich budowy wykorzystują rośliny, np. trawy, a także końskie włosie. Skowronek w okresie lęgowym zachowuje nadzwyczajną ostrożność. Żeby zmylić potencjalnych wrogów, ląduje w innym miejscu niż znajduje się jego gniazdo, a następnie na pieszo z pokarmem w dziobie wędruje do swojego domu.

 

 „Skrzydlate biuro podróży”- karta pracy str 40, uzupełnijcie sylwety ptaków naklejkami z książki i spróbujcie nazwać gatunki, otoczcie pętlami ptaki przylatujące do Polski wiosną: bocian, skowronek, jaskółka i narysujcie przy nich bilety lotnicze.

„Zatańcz ze mną”- zabawa muzyczno- ruchowa z Panem Miłoszem:)

https://www.youtube.com/watch?v=S9xKmJqsvyA

"Ptaki"- poiłącz każdego ptaka z typowym dla niego miejscem. (załącznik: ptaki1)

Pani Ania i JulitaUśmiech

Pliki do pobrania

Galeria

Powiększ zdjęcie