Kalendarium
Piątek, 2021-11-26
Imieniny: Leona, LeonardaStatystyki
- Odwiedziło nas: 302538
- Do końca roku: 35 dni
- Do wakacji: 210 dni
PTASIE OBYCZAJE
Dzień dobry dzieciaczki. Witamy was serdecznie po świątecznej przerwie. Stęskniłyśmy się za wami i na ten tydzień przygotowałyśmy dla was ciekawostki- zabawy o ptakach, które przylatują wiosną do naszego kraju. Mamy nadzieję, że wam się spodobają. Wybierzcie sobie z tych propozycji, to co was najbardziej zainteresuje.
1. „Wywiad z Bocianem” oglądanie filmu edukacyjnego
Jeżeli macie ochotę obejrzyjcie film przedstawiający krasnala Tadzia który zaprasza do swojego studia Bociana,by przeprowadzić z nim wywiad.
Dowiecie się wiele o bocianie jego zwyczajach, oraz relacji z podróży do ciepłych krajów.
https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw
2. Ciekawostki o powrotach ptaków
Żuraw jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. W tym czasie możemy zobaczyć przelatujący klucz żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.
Bociany białe zaraz za żurawiami do Polski zaczynają się zlatywać (od drugiej połowy marca). Bociany, które spędzają zimę w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda– po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać. Najczęściej gniazda zakładają na słupach energetycznych, wysokich drzewach, domach. W Polsce najwięcej bocianów bytuje na Mazurach i na Suwalszczyźnie. Tam jest mnóstwo terenów, na których mogą żerować, a mieszkańcy traktują je bardzo przy-jaźnie.
Jaskółki są znane z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki latają nisko, to znaczy, że będzie padało. Budują swoje gniazda wewnątrz stajni czy stodół z gliny i grudek błota, które sklejają śliną.
Jerzyki przylatują na przełomie kwietnia i maja – to znak, że wiosna już w pełni. Sylwetką przypominają jaskółkę, ale bliżej im do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowały w skałach i w lasach. Wraz z rozwojem miast człowiek stworzył tym ptakom dogodne warunki lokalowe, zwłaszcza za sprawą bloków mieszkalnych. Niestety, coraz częściej zatykane są wszelkie szczeliny w ścianach. W konsekwencji jerzykowi zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest montaż skrzynek lęgowych, których na szczęście jest coraz więcej.
Skowronek to skromnie ubarwiony ptak, który pięknie śpiewa. Zamieszkuje pola uprawne, łąki i pastwiska. Gniazdo buduje bezpośrednio na ziemi, w płytkim dołku, który wyściela trawą, włosiem końskim i cienkimi korzonkami. Dobrze je ukrywa. Gdy wraca do gniazda, nigdy nie ląduje w jego pobliżu. W ten sposób stara się, aby nikt nie podejrzał, gdzie się ono znajduje.Skowronki przylatują od lutego aż do maja
Wraz z rodzicami obejrzyjcie film pt. „Sekretne życie ptaków – część 4”
https://www.youtube.com/watch?v=2R_YAS_kvxo
3. Wiosna w przyrodzie
Jeżeli chcecie zapraszam na następny film przedstawiający zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z nadejściem wiosny.
Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę? Pierwsze wiosenne kwiaty. Pory roku w przyrodzie.
https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY
4.„ Gdzie kto mieszka” - zabawa grafomotoryczna dla dzieci.
Nazwij ptaki, które wróciły z ciepłych krajów. Poprowadź linie po śladzie, a dowiesz się gdzie ptaki mają swoje domy.
Poproście mamę lub rodzeństwo, aby pobawili się a wami w zabawę ruchową.
5.„Tak jak bociany” – zestaw zabaw i ćwiczeń.
„Bocian i żabki” – zabawa z elementem skoku.
Dziecko – żabka porusza się po pokoju naśladując skoki żab. Na hasło „bocian idzie”, żabka musi znaleźć się w wyznaczonym miejscu w pokoju.
„Bociany na łące” – Dziecko chodzi wysoko unosząc do góry nogi, ręce ma wyciągnięte w bok. Co jakiś czas zatrzymuje się i stoi na jednej nodze.
„Przestraszone żabki” – zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał.
Dziecko – żabka, naśladuje skoki żabki. Jedno uderzenie w bębenek (lub klaśnięcie w dłonie) jest sygnałem, że zbliża się bocian. Przestraszona żabka nieruchomieje. Dwa uderzenia w bębenek są sygnałem, że bocian odszedł i żabka może skakać dalej.
„Wspólne ćwiczenia” – Dziecko z rodzicem powtarza tekst, a następnie w parach wykonują wymyślone przez siebie ćwiczenie.
„Ćwiczymy w parach raz, dwa, trzy
Ćwiczę ja i ćwiczysz ty.”
Pochwalcie się swoimi pracami i zdjęciami jak spędziliście święta na naszej grupie na Messenger
Życzymy wam miłej zabawy.
Pozdrawiamy pani Marta i pani Grażyna.
Pliki do pobrania
ptaki-ktc3b3re-przylatujc485-na-wiosnc499 (1).pdf (6.26 MB)
zm-bocian-p1-4bc.pdf (1.01 MB)
zm-bocian-p1-6.pdf (161.36 KB)