Kalendarium
Piątek, 2021-11-26
Imieniny: Leona, LeonardaStatystyki
- Odwiedziło nas: 302531
- Do końca roku: 35 dni
- Do wakacji: 210 dni
Jajo w roli głównej
Witajcie dzieci!
Ci, który pozostają w domu, z pewnością tęsknią za przedszkolem... Dlatego mamy dla Was dzisiaj nową porcję zabaw :)
1. „Tajemnica jajeczka” – zabawa badawcza, poznanie budowę jaja, historyjka obrazkowa. Przygotowujemy kilka rodzajów jaj: np. kurze, przepiórcze i gęsie. Pokazujemy je dziecku, przyporządkowuje odpowiednim ptakom. Porównują wielkość trzech różnych jaj. Dziecko ogląda surowe jajko, poznaje jego budowę, nazywają i wskazują: żółtko, białko, błonę, skorupkę. Jeśli szybko wskażą części jaja, mogą z nimi poeksperymentować, np. ubić trzepaczką pianę z białek lub zrobić kogel-mogel.
Po zabawie badawczej prezentujemy krótką historyjkę obrazkową składającą się z czterech ilustracji przedstawiających proces wykluwania się kurczaczka z jaja.
1 - ilustracja - kura siedzi na jajku, czyli wysiaduje je, ogrzewa swoimi piórkami.
2 - po pewnym czasie jajo zaczyna pękać – to widać na drugiej ilustracji.
3 - na kolejnej z jaja wygląda głowa kurczaczka
4 - na ostatniej stoi żółty kurczaczek, który się wykluł z jaja.
2. „Gotowane czy surowe?” – zapoznanie dzieci ze sposobami sprawdzania stanu, w jakim jest jajko. Jedno jest surowe, a drugie ugotowane na twardo. Nie wiem, które jest które. Surowe jaja kręcą się powoli, a ugotowane – szybko jak bączek. Spróbujcie zakręcić jajkami… (dziecko po kolei kręci). Rozbijamy jaja nad miseczką i sprawdza, które jajko jest surowe, a które ugotowane.
3. Na koniec wyjmujemy jeszcze dwa jaja i pokazuje, jak sprawdzić, czy jajko nie jest zepsute, nie rozbijając go. Świeże jajo będzie tonęło w naczyniu z wodą, zepsute będzie unosić się na powierzchni, gdyż środek (białko i żółtko) wysechł.
4. Utrwalenie piosenki „Wielkanocne Święta”
https://www.youtube.com/watch?v=B3AVIa8MJbQ