Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302530
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

LATO W SADZIE I OGRODZIE

Witamy Was kochane Smerfy. Na dworze wreszcie ciepło, piękna letnia pogoda. Nasze propozycje na ten tydzień również zwiazane z latem. Jest to czas wyjazdów rodzinnych i wycieczek. A więc na początek zapraszam was do Zoo. Poćwiczmy trochę wspólnie. Pomoże wam w tym film:

https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

O ćwiczeniach pamiętajcie codziennie. Są one bardzo ważne, pomogą wam utrzymać prawidłowa postawę, sprawią,że będziecie silni i zdrowi. A teraz przechodzimy do naszych zadań:

I. W poniedziałek tematem będzie przyjście lata.

Letnia zagadkazabawa czytelnicza, głoskowanie. Na dole strony znajdziecie obrazki. Nazwijcie je po kolei (spróbujcie nazwy przegłoskować) i z pierwszych głosek utwórzcie słowo. Kto z was potrafi już pisać może zapisać rozwiązanie wielkimi literami. Następnie weźcie kredki lub flamastry i narysujcie 3 rzeczy, które kojarzą wam się z latem.

Poproście rodziców, aby przeczytali wam wiersz Jana Brzechwy i porozmawiajcie na jego temat.

Przyjście lata”

I cóż powiecie na to,
Że już się zbliża lato?

Kret skrzywił się ponuro:
„Przyjedzie pewnie furą”.

Jeż się najeżył srodze:
„Raczej na hulajnodze”.

Wąż syknął: „Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze”.

Kos gwizdnął: „Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem”.

„Skąd znowu - rzekła sroka -
Nie spuszczam z niego oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam je w tramwaju”.

„Nieprawda! Lato zwykle
Przyjeżdża motocyklem!”

„A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem”.

„Nieprawda, bo w karecie!”
„W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką”.

A lato przyszło pieszo -
Już łąki nim się cieszą
I stoją całe w kwiatach
Na powitanie lata.

Odpowiedzcie na pytania:

  • Jakie zwierzęta rozmawiały ze sobą o przyjściu lata?

  • Jakimi pojazdami miało przyjechać lato?

  • Jak przyszło lato?

Możecie też skorzystać z tej strony i zobaczyć ilustracje do wiersza.

https://www.youtube.com/watch?v=zFh6BVu1eWg

II. We wtorek tematem będą „Smaki lata” Zaczniemy od ogrodowych zagadek.. Poproście rodziców, aby przeczytali wam zagadki. Odgadnijcie o czym mówią. Myślę, że nie będziecie mieć z tym problemu.

  • Ma piękny zielony mundurek, poznajcie go, to... (ogórek).

  • Okrągłe są i soczyste, mają czerwone kolory, można z nich zrobić zupę, pyszne są... (pomidory).

  • Są słodkie, rosną na krzaczku, lubią je wszystkie dziewczyny. Na przeziębienie zdrowy z nich soczek, więc biegnij zrywać... (maliny).

  • Małe czerwone kuleczki, o ich słodyczy można śpiewać pieśni. Dziewczyny robią z nich kolczyki,a ja uwielbiam smak... (czereśnie).

  • Mała, soczysta, a jakże krzepka, na kanapce pyszna ta ... (rzodkiewka).

     

Poproście rodziców, aby pomogli wam przygotować talerz pełen letnich pyszności. Mogą siętam znaleźć owoce i warzywa z zagadek, ale również inne. Popróbujcie tych smakołyków. Możecie również pobawić się w zagadki smakowe, wystarczy, że zawiążecie oczy. Ciekawe, czy uda wam się odgadnąć wszystkie smaki.

III. W środę nasz temat to „Owoce lata to samo zdrowie!” Zaczniemy od zabawy. Potrzebna nam będzie do niej piłka. Zabawa nazywa się „Owocowe kolory”. Zaproście do zabawy wszystkich domowników – im więcej osób tym lepiej. Ochotnik rzuca podając nazwę koloru. Osoba, która złapała piłkę, ma za zadanie podać nazwę owocu, który ma wymienioną barwę (może to być kolor skórki lub miąższu, a na-wet pestek). W razie wątpliwości trzeba będzie swój wybór logicznie uzasadnić. Wtedy rzucamy piłkę do kolejnej osoby, podając nazwę koloru. Jeśli się to nie uda, piłka wraca do osoby, która rzucała wcześniej. Życzę powodzenie.

Gdy skończycie zabawę spróbujcie odpowiedzieć na pytanie:Skąd się biorą owoce? Zastanówcie się też, co znaczy wyrażenie „owoc ciężkiej pracy”. Pomoże wam w tym opowiadanie (w mailu) 

A tutaj znajdziecie kilka pomysłów na owocowe prace plastyczne:

http://edufunkids.com/owoce-praca-plastyczna-z-wykorzystaniem-talerzyka-papierowego/

https://dzieciakiwdomu.pl/2015/09/jablonka-i-drzewko-jesienne-malowane-pileczkami.html

IV. W czwartek tematem będą tajemnice świata owadów.

Zapraszam was najpierw do zabawnych rymowanek.

  • Lata sobie koło nosa. (osa)

  • Lata sobie koło ucha. (mucha)

  • Lata sobie wokół czoła. (pszczoła)

  • Wypowiada śmieszne słówka. (mrówka)

  • Cały dzień się tylko błąka. (biedronka)

  • Nikt go nigdy nie dogoni. (pasikonik)

  • Ciągle stuka: puk, puk, puk. (żuk)

  • Czasem barwny, czasem złoty, to nad łąką fruwa... (motyl)

Aby dowiedzieć się więcej o owadach obejrzyjcie film:

https://www.youtube.com/watch?v=lmmoyGKtkE0&list=TLPQMTUwNjIwMjCE-80ypTvX6A&index=2

lub ten:

https://www.youtube.com/watch?v=8krnRKa9jWI

Proponuję wam wyjść dzisiaj na spacer i poobserwować owady. Weźcie ze sobą lupę i przyjrzyjcie się uważnie co się dzieje w trawie. Policzcie owady, które zauważycie. W mailu znajdziecie matematyczne karty pracy o podobnej tematyce.

V. W piątek zabawimy się w zielarzy. Czy wiecie kto to jest zielarz? To jest osoba, która bardzo dobrze zna się na różnych właściwościach roślin. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ile skarbów można znaleźć na łące. Wiele roślin ma wspaniałe lecznicze działanie. Dawniej, zamiast leków kupowanych w aptece, ludzie zbierali zioła, suszyli je i robili z nich różne uzdrawiające herbatki i mikstury. Dzisiaj też możemy wspomagać się ziołami. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, które na co pomagają. Posłuchajcie o niektórych dobrze wam znanych roślinach:

  • pokrzywa – jest bogata w witaminy (A, K, B2, c) i minerały, można ja stosować w leczeniu przeziębienia, grypy, reguluje poziom cukru we krwi i obniża ciśnienie. Kobiety chętnie stosują ją, aby mieć piękne włosy.

  • mniszek lekarski (mlecz) ma w sobie witaminę C oraz witaminy z grupy B. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Robi się z niego pyszny syrop na przeziębienie.

  • babka lancetowata również zawiera witaminy – C i K. Przyspiesza gojenie ran i podrażnień skóry, łagodzi kaszel

  • tasznik zawiera witaminy A, K, c oraz przydatne minerały. Ma działanie przeciwwymiotne i przeciwkrwotoczne. Pomaga w leczeniu żylaków, oparzeń i skaleczeń.

  • rumianek - najczęściej wykorzystuje się zewnętrznie, np. w postaci okładów. Działa antybakteryjnie, przyśpieszają gojenie się ran i regenerują naskórek. Zaleca się je stosować przy stanach zapalnych skóry, dziąseł i jamy ustnej, oparzeniach. Herbatka z rumianku wpływa kojąco na przewód pokarmowy.

To tylko niektóre rośliny lecznicze, które możecie znaleźć na łące albo nawet zwyczajnie na trawniku. To też tylko niektóre z ich wspaniałych właściwości.

Zadaniem dla was będzie znaleźć je, wysuszyć w książce i przykleić na kartkę. To będzie wasz zielnik. Koniecznie poproście rodziców o pomoc i pamiętajcie, że pokrzywa parzy. Na dole strony znajdziecie zdjęcia tych roślin.

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie