Kalendarium
Piątek, 2021-11-26
Imieniny: Leona, LeonardaStatystyki
- Odwiedziło nas: 302542
- Do końca roku: 35 dni
- Do wakacji: 210 dni
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA
PONIEDZIAŁEK 01.06.2020
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA
Życzenia dla wszystkich naszych kochanych Muminków.
Bądź dzieckiem jak najdłużej,
Jak dziecko baw się, śmiej.
I kochaj tak, jak dziecko,
I serce dziecka zawsze miej!
Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta życzy pani Grażyna i pani Ania.
Drodzy Rodzice
Zachęcamy do przesyłania nam zdjęć dzieci, jak spędzają czas wolny, ich zabawy oraz jak wykonują różne zadane prace plastyczne i ćwiczenia w kartach pracy.
Będziemy zamieszczać te zdjęcia w naszej Muminkowej galerii.
Przypominamy nasze e-maile
grazyna.soch@wp.pl GRAŻYNA SOCHA
anna_burczaniuk@wp.pl ANNA BURCZANIUK
A teraz, proszę, niech mamusia przeczyta Wam kilka ciekawostek na temat Dnia dziecka
Dzień Dziecka - pochodzenie święta
Trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy po praz pierwszy obchodzono Dzień Dziecka. Uważa się, że historia tego święta sięga 1949 r. Dzień Dziecka został wymyślony przez Światową Federacja Kobiet Demokratycznych. Celem wprowadzenia takiego święta było uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed okrucieństwami wojny, głodem i innymi krzywdami.
Kiedy świętujemy Dzień Dziecka?
W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) święto to obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Swoje święto w Turcji dzieci obchodzą 23 kwietnia, to także Święto Niepodległości. W niektórych państwach Dzień Dziecka obchodzi się 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, co stało się w 1959 roku. We Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia.
W Japonii nie ma typowego dnia dziecka, chłopcy i dziewczynki mają natomiast swoje własne, osobne święta. Chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca.
Dzień Dziecka na świecie - papierowe karpie i wróżby
W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. W ciągu dnia często zabieramy dzieci do zoo, parku czy na festyn lub, w razie złej pogody, do kina lub sali zabaw. Niektórzy organizują nawet przyjęcia, na które zapraszane są inne dzieci.
We Francji celebrowany jest natomiast Dzień Rodziny. Święto to wypada 6 stycznia. Tego dnia Francuzi organizują uroczysty, rodzinny obiad, podczas którego podawane są bogate desery: ciasta, ciasteczka i słodycze. Oprócz tego do popularnych zwyczajów należy wróżenie i przewidywanie dalszych losów rodziny.
Podczas posiłku dzieci nakładają na głowy, wykonane wcześniej z papieru, korony. Otrzymują również podarki tak, jak kiedyś Trzej Królowie złożyli dary narodzonemu Jezusowi.
Najciekawsze zwyczaje związane z Dniem Dziecka znajdziemy w Japonii. Istnieją tam właściwie dwa święta - osobne dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Mali panowie maja swój dzień 5 maja - jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający 3 marca.
5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Z równych tkanin szyją także karpie, każdy z nich ma symbolizować jednego członka rodziny. Karpie zwane są Koinobori albo Satsuki-Nobori. Ojciec to karp czarny, matka czerwony - niebieski karp symbolizuje syna. Liczba karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła tych ryb kojarzona jest z chłopcami.
5 marca japońskie dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. Ten dzień jest jednocześnie Świętem Lalek.
1. Zabawa muzyczno - ruchowa : "Aktywna zabawa z Pipi"
Link do muzyczno - ruchowej zabawy: https://youtu.be/m2WsGrvCx_w
2. Bajka edukacyjna: " Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham"
Zapraszam Was do oglądania pięknej bajeczki.
Opowiada ona o miłości rodzica do dziecka.
Link do bajki: https://youtu.be/oCzBHdGLdZ0