Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302530
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

DZIECIAKI W AKCJI

Witamy was kochane Smerfy. Za nami miesiąc maj, przed nami czerwiec. A dzisiaj jest 1 czerwca czyli Dzień Dziecka – święto wszystkich dzieciaków. Z tej okazji dla was życzenia:

ILe w ulu pszczół robotnic,

ile pociąg mija zwrotnic,

ile kwiatów liczy łąka,

ile kropek ma biedronka,

tyle szczęścia i słodyczy

wasze panie wam życzą!

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o dzieciach, dzieciństwie, dziecięcych zabawach i innych niezmiernie ważnych rzeczach. A zaczynamy od gimnastyki. Pamiętajcie, aby każdego dnia poćwiczyć z rodzicami, bo to ogromnie ważne dla waszego zdrowia.

Ćwiczenia gimnastyczne dla mamy i dziecka

https://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4

I. Dzisiaj, czyli w poniedziałek, zachęcam do rozmowy na temat: „Co to znaczy być dzieckiem?” Zacznijcie od wiersza. Porozmawiajcie z rodzicami na jego temat. Czy potraficie już robić wszystkie te rzeczy, o których mówi wierszyk? A może potraficie jeszcze więcej? Opowiedzcie o tym.

JESTEM SAMODZIELNY,

Gdy się kiedyś urodziłem,
robić nic nie potrafiłem.
Ale teraz – powiem śmiało:
umiem rzeczy już niemało.

Rano bez pomocy wstaję
i się wcale nie mazgaję.
Umiem nawet sam w łazience
umyć buzię oraz ręce!

Sam zakładam swe ubranie.
Samodzielnie jem śniadanie.
Umiem zęby wyszorować,
nawet buty zasznurować.

Sam korzystam też z grzebienia.
Jestem zuchem - bez wątpienia!
Zawsze sprzątam po zabawie
i zamiatać umiem prawie.

Sam korzystam z toalety
i przestrzegam zdrowej diety.
Do obiadu grzecznie siadam
i „smacznego” odpowiadam.

Umiem sam wydmuchać nosek
i chusteczki swoje noszę.
A gdy czegoś potrzebuję,
wtedy proszę. I – dziękuję!

Bo ja jestem przedszkolakiem,
a nie małym niemowlakiem!
Jestem duży, mądry, dzielny,
już od dawna – samodzielny!

II. We wtorek tematem naszym będzie przyjaźń. Jest ona bardzo ważna. Wspaniałą rzeczą jest mieć dobrego przyjaciela. Porozmawiajcie z rodzicami na temat przyjaźni, zastanówcie się nad tym, co to jest przyjaźń. Spróbujcie też wyjaśnić znaczenie przysłowia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” Pomoże wam w tym wiersz Adama Mickiewicza, który znajdziecie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=eM9V7HtB_HA

Na koniec proponuję, żebyście zrobili jakiś drobny upominek dla swojego przyjaciela. Może fajny rysunek albo skrzynie na wakacyjne skarby (wakacje przecież coraz bliżej). Możecie skorzystać z pomysłu poniżej:

https://ekodziecko.com/wakacyjna-skrzynia-skarbow

III. W środę tematem będą letnie sporty. Porozmawiajcie z rodzicami na temat letnich dyscyplin sportowych. Jest ich bardzo dużo. Zdjęcia niektórych możecie zobaczyć na dole strony. Zastanówcie się, które z nich są odpowiednie dla dzieci. Odpowiedzcie też na pytania:

  • Co musi robić sportowiec, żeby brać udział w zawodach sportowych?

  • Co to są igrzyska olimpijskie?

  • Co to jest podium?

  • Co to jest medal?

  • Jakiego koloru są medale?

  • W jakim kolorze otrzymuje się medal za pierwsze, drugie, a w jakim za trzecie miejsce?

  • Czy znacie jakichś sportowców?

W mailu znajdziecie fajne karty pracy o sportowej tematyce. Wybierzcie sobie kilka i wykonajcie zgodnie z poleceniem.

IV. Czwartek to dzień z balonami.Dzień Dziecka to dobra zabawa, a dobra zabawa kojarzy się przecież z balonami, mnóstwem balonów. Proponujemy wam tutaj jedna z ulubionych zabaw, w które bawią się dzieci w Niemczech. Zaproście do zabawy rodziców i rodzeństwo. Proszę, nadmuchajcie balony i spróbujcie przywiązać je do nogi. Na hasło „Start”, spróbujcie zdeptać balon przeciwnika, tak aby pękł. Musicie przy tym uważać, żeby nikt nie zdeptał waszego. Wygrywa ten, kto najdłużej uchroni swój balon przed rozdeptaniem.

A tutaj znajdziecie kilka pomysłów na prace plastyczne z balonami:

https://zszywka.pl/p/kartka-praca-plastyczna-serduszkowy-15585065.html

https://eduzabawy.com/kreatywnie-z-dzieckiem/karnawal/

https://www.pinterest.se/pin/89298005091091395/

http://stowarzyszenietecza.pl/2013/12/latajacy-balon/

V. W piątek poznamy zabawy dzieci z różnych stron świata. Najpierw proponuje, abyście porozmawiali z rodzicami na temat zabaw, w które oni bawili się gdy byli dziećmi. Niech wam opowiedzą o grze w gumę, w klasy, w baba Jaga patrzy, wyścigi kapsli itp. Zachęćcie rodziców, by razem z wami pobawili się w którąś z zabaw swego dzieciństwa. A czy jesteście ciekawi w co bawią się dzieci w innych krajach? W Korei: ulubioną zabawą dzieci jest rzucanie małymi pomarańczami zrywanymi z dziko rosnących drzew. My nie będziemy rzucać pomarańczami. Jak myślicie, dlaczego? Zamiast tego użyjemy małych najlepiej gumowych piłeczek. Oczywiście zapraszamy do zabawy domowników. Na hasło: „Start” każdy z was będzie podrzucał i łapał piłkę. Kto nie złapie piłki, otrzymuje jeden punkt karny, ale zabawa trwa dalej. Wygra ten, kto nie otrzyma żadnego punktu karnego lub kto będzie miał najmniej punktów karnych;W RPA: dzieci uwielbiają bawić się w grę Lew! Lew!”. Do tej zabawy potrzeba trochę wolnej przestrzeni i kilka osób. Wybierzcie spośród was dwie osoby – jedna będzie lwem, druga antylopą. Zawiązujemy im oczy. Zadaniem lwa jest upolować antylopę. Zadaniem reszty uczestników jest dopingowanie „lwa”, kiedy będzie zbliżał się do „antylopy”. Kiedy „lew” będzie się oddalał od „antylopy”, będziecie musieli być cichutko. Przy większej liczbie uczestników zabawa odbywa się w kole. Indonezja: tamtejsze dzieci świetnie bawią się przy zabawie „Mrówka, człowiek, słoń”. Mrówka to mały palec. Człowiek to palec wskazujący. Słoń to kciuk Jeśli nie wiecie, które to palce zapytajcie rodziców. „Mrówka” pokonuje „słonia”, „człowiek” wygrywa z „mrówką”, zaś „słoń” wygrywa z „człowiekiem”. Zabawa odbywa się w parach, możecie więc zagrać z mamą, tatą, czy bratem. Wygra ten, kto zdobędzie więcej punktów. Czy ta zabawa przypomina wam którąś ze znanych wam zabaw? Bo mi tak. Wietnam: tutaj dzieci bawią się w „Łapanie gęsi”. Do tej zabawy potrzeba trochę więcej osób, zaproście więc wszystkich domowników. Wybieramy dwie osoby spośród uczestników, jedna będzie gęsią, druga tropicielem gęsi. Zawiązujemy im oczy. „Tropiciel” będzie musiał złapać „gęś”, zaś „gęś” będzie się poruszać po cichutku, tak aby „tropiciel” jej nie słyszał. Od czasu do czasu powie tylko „gę, gę”. Pozostali mylą „tropiciela” tak, by nie złapał „gęsi”. Jeżeli jest więcej uczestników zabawa odbywa się w kole.

 

Życzymy wspaniałej zabawy.

 

Dla chętnych na mailu znajdziecie dużo różnych kart pracy zwiazanych z tematem dziecięcych zabaw. Pozdrawiamy serdecznie - pani Ania i pani Dorotka.

 

 

 

 

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie