Kalendarium
Piątek, 2021-11-26
Imieniny: Leona, LeonardaStatystyki
- Odwiedziło nas: 302579
- Do końca roku: 35 dni
- Do wakacji: 210 dni
ŚWIĘTO RODZICÓW
Poniedziałek 25.05.2020
Drodzy Rodzice
Zachęcamy do przesyłania nam zdjęć dzieci, jak spędzają czas wolny, ich zabawy oraz jak wykonują różne zadane prace plastyczne i ćwiczenia w kartach pracy.
Będziemy zamieszczać te zdjęcia w naszej Muminkowej galerii.
Przypominamy nasze e-maile
grazyna.soch@wp.pl GRAŻYNA SOCHA
anna_burczaniuk@wp.pl ANNA BURCZANIUK
"Jaka jest moja mama, jaki jest mój tata"
Kochane Muminki witam Was serdecznie w następnym tygodniu.
Na ten tydzień przygotowałam dla Was również ciekawe zajęcia i zabawy.
Poproście Tatę o przeczytanie Wam wiadomości na temat Dnia Matki.
Najciekawsze tradycje i historie związane z obchodami Dnia Matki.
Tradycyjnie Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja. W tym szczególnym dniu matki są obdarowywane wszelkiego rodzaju laurkami, prezentami oraz kwiatami przez swoje dzieci. Jest to wyraz szacunku i miłości do mam, które wkładają tak wiele trudu oraz poświęcenia w wychowanie swojego potomstwa. Tylko u nas poznasz najciekawsze tradycje oraz historie związane z obchodami Dnia Matki.
Dzień matki - tradycja sięgająca starożytności
Co może dziwić, początki obchodów święta matki sięgają już czasów starożytnych. Jednak samo święto miało trochę inny – politeistyczny charakter. Czczono przede wszystkim matki-boginie, czyli wszelkiego rodzaju bóstwa płodności i urodzaju. Następnie, z powodu przyjęcia przez cesarstwo rzymskie chrześcijaństwa, zabroniono kultywowania owego święta. Tradycja jednak powróciła w XVII wieku na terenach Anglii po nazwą „Niedziela u matki”. Corocznie, w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach, a następnie składano matkom prezenty w postaci kwiatów lub słodyczy. Dzień ten był wolny od pracy.
Jednak całkowicie inna tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis wypromowała „Dni Matczynej Pracy”. W 1905 roku jej córka ustanowiła „Dzień Matki”, a w 1914 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe. Przypada ono na drugą niedzielę maja. Niedługo potem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całą Amerykę, a następnie na resztę krajów świata.
Tradycje w Polsce
W Polsce obchody Dnia Matki kojarzone są przede wszystkim z obdarowywaniem mam kwiatami, laurkami oraz wszelkiego rodzaju mniejszymi prezentami. Tradycja ta jest najbardziej widoczna w przedszkolach i szkołach, kiedy to maluchy we wzruszający sposób składają mamą życzenia, organizują przedstawienia, śpiewają piosenki i dziękują za okazaną im miłość oraz troskę. Co ciekawe, Dzień Matki, po raz pierwszy obchodzony był w Polsce w 1914 roku w Krakowie.
Dzień Matki w innych krajach
Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Jednakże tylko 63 państwa świętują w drugą niedzielę maja. Oprócz obdarowywania prezentami i wręczania kwiatów istnieje wiele innych tradycji świętowania tego szczególnego dnia.
Świętowanie we Włoszech
Włosi to naród słynący z bardzo bogatej i rodzinnej tradycji. Szczególną czcią otaczana jest matka. W tym szczególnym dniu wszyscy dają jej poczuć, że to właśnie ona jest na pierwszym miejscu. Z reguły obiad jada się w restauracjach, aby wyręczyć mamę w obowiązkach domowych. Tradycją stał się deser w postaci kawy i przepysznego sernika w kształcie serca.
Dzień Matki – Australia, Kanada
W tych krajach Dzień Matki również przypada na drugą niedzielę maja. Jednak tutaj tradycja jest zupełnie inna niż w Polsce. Tego dnia Australijczycy i Kanadyjczycy zwykli przypinać do swoich ubrań goździki. Kolorowe oznaczają, że matka danej osoby żyje, a białe, że już odeszła. Tradycja stało się także wręczanie prezentów kobietom mieszkającym w schroniskach dla bezdomnych. Jest to najpopularniejsze święto zaraz po Bożym Narodzeniu i Walentynkach.
Świętowanie Dnia Matki w Meksyku
Natomiast w Meksyku obchodzenie Dnia Matki przypada 10 maja i rozpoczyna się uroczystą mszą świętą na cześć Najświętszej Dziewicy. W tym dniu dzieci również obdarowują swoje mamy bukietami, jednak są ona tak duże i drogie, że zbiórka pieniędzy na ich zakup trwa już kilka miesięcy wcześniej.
Obchodzenie Dnia Matki w krajach bliskiego wschodu
Jak wiadomo, niektóre kraje azjatyckie, a w szczególności ortodoksyjni muzułmanie, nie akceptują wpływów i wszystkiego, co wywodzi się z kultury zachodniej. Tak więc nie świętują oni Dnia Matki. Dodatkowo twierdzą, że szacunek dla matek należy się przez cały rok, a nie tylko w tej jeden dzień.
1. Ćwiczenia oddechowe - " Wyścig serduszek".
Do tego ćwiczenia potrzebne będą wycięte serduszka z czerwonego papieru.
W tą zabawę pobawcie się ze swoja mamą przy stole.
Usiądźcie z jednej strony stołu, a mam niech usiądzie z drugiej strony.
Na środku stołu zaznaczcie linię. Przed każdym z was ułóżcie taką samą ilość serduszek, np. po sześć sztuk.
W tym samym czasie starajcie się za pomocą strumienia wydychanego powietrza przesunąć jak najwięcej serduszek w drugą stronę poza linię.
Wygrywa ta osoba które pierwsza przesunie swoje serduszka poza linię.
2. Zabawa ruchowa - " Zbieramy kwiaty dla mamy"; "Na rowerek z tatą".
- Dziecko maszeruje po pokoju przy spokojnej muzyce. Na przerwę w muzyce dziecko wykonuje skłon - naśladując zrywanie kwiatów i układanie z nich bukietów.
- Dziecko kładzie się na dywanie na plecach, unosząc nogi i wykonując nimi naprzemienne ruchy - naśladuje jazdę na rowerze
Link do muzyki: https://youtu.be/AUJc6rqUcDE
3. Zabawa dydaktyczna - " Jacy są moi rodzice w oparciu o zagadki I. Fabiszewskiej".
Jest jedyna świecie -
nigdzie lepszej nie znajdziecie.
Z nią można bawić się, uczyć i śmiać,
przy niej nic złego nie może się stać.
Wszystko zrobić potrafi w domu.
O tajemnicach nie powie nikomu.
Często z nim w piłkę nożną gramy
i bardzo, bardzo go kochamy.
Rozmowa:
- Kim są dla dziecka mama i tata ?
- Jak można nazwać jednym słowem te osoby ?
3. Zabawa dydaktyczna - " Jacy są moi rodzice w oparciu o zagadki I. Fabiszewskiej".
Jest jedyna na świecie -
nigdzie lepszej nie znajdziecie.
Z nią można bawić się, uczyć i śmiać,
przy niej nic złego nie może się stać.
Wszystko zrobić potrafi w domu.
O tajemnicach nie powie nikomu.
Często z nim w piłkę nożną gramy
i bardzo, bardzo go kochamy.
Rozmowa:
- Kim są dla dziecka mama i tata ?
- Jak można nazwać jednym słowem te osoby ?