Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302579
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

PSZCZOŁY I MIÓD

PSZCZOŁY I MIÓD

CIEKAWOSTKI NA TEMAT PSZCZÓŁ

Poproście mamusię by przeczytałam Wam wiadomości o pszczołach

Tajemnice pszczół

 

Pszczoły przerabiają nektar kwiatów na miód i, chcąc napełnić nimi komórki plastra w ulu, muszą wykonać tysiące lotów na łąkę i z powrotem. W wolu pszczoły może mieścić się tylko 40-60 miligramów nektaru. Aby więc zebrać taką ilość, każda z nich musi odwiedzić 1000-1500 kwiatów. Wiosną i latem przy ładnej pogodzie pszczoły gromadzą w komórkach plastra kilogramy miodu, którymi karmią larwy. Chętnie także same się nimi odżywiają. Część miodu zabiera człowiek.

W ulu pszczoła otoczona jest tysiącami swoich sióstr. Ogromna ilość, a także cierpliwość tych owadów stanowią ich siłę. Obliczono, że przez 5,5 dnia pszczoły-karmicielki podały pokarm jednej larwie robotnicy aż 143 razy, a doglądały jej 1926 razy. W tym samym czasie larwa królowej była karmiona 1500 razy. Pszczoły miodne Apis, z których najbardziej znana i rozpowszechniona na świecie jest Apis mellifera, żyją w koloniach dochodzących do 60 000 osobników. Panuje w nich wyraźny podział pracy.

Wyłącznym zadaniem królowej jako jedynej płodnej samicy jest składanie jaj. Na początku lata składa ich dziennie 2000. Karmiona jest przez robotnice. Robotnicami są bezpłodne samice zajmujące się różnymi rodzajami pracy. Jedynym zadaniem samców, którzy są prawdziwymi "trutniami", jest zapładnianie młodej królowej podczas lotu godowego. Ich narządy płciowe składają się między innymi ze stosunkowo dużego narządu kopulacyjnego, który po zapłodnieniu zostaje oderwany od swej podstawy, powodując śmierć trutnia. Pod koniec lata pozostałe przy życiu trutnie są odsuwane od zapasów znajdujących się w ulu i wyrzucane na zewnątrz, gdzie giną. Usunięcie nieprzydatnych trutni ma na celu oszczędzanie zimowych zapasów dla pozostałych pszczół.

Robotnice wypełniają szereg obowiązków, których wykonywanie jest uzależnione od rozwoju określonych gruczołów. Pierwszą pracą młodej pszczoły jest czyszczenie komór przeznaczonych do składania jaj. Po kilku dniach rozwijają się gruczoły, których wydzielina bogata w białko jest głównym źródłem pokarmu larw i królowej. Następnie dojrzewają gruczoły woskowe znajdujące się w dolnej części odwłoka i pszczoła zaczyna budować komory miodowe i komory dla potomstwa. Tylnymi kończynami podaje płytki wosku i ugniata je żuwaczkami. Pomaga także przy przerabianiu pokarmu. Nektar staje się miodem dopiero po przejściu przez kilka woli miodowych, gdzie poddawany jest działaniu wydzielin z gruczołów. Na końcu pszczoła pełni służbę strażniczą przy wylocie z ula, chroniąc go przed obcymi pszczołami.

Drugą część swojego życia pracuje jako zbieraczka, znosząc do ula pyłek kwiatów, nektar, albo także wodę i żywicę. Poszczególne zadania robotnic zależą od aktualnych potrzeb pszczelego roju. Tak np. latem obniżają temperaturę w ulu przez skraplanie go wodą i szybkie ruchy skrzydełek i drgania odwłoka. Natomiast zimujące robotnice, w liczbie około 10 000, skupiają się, osłaniając królową, wokół której temperatura nie spada poniżej 25ºC. Pszczoła, która wylęgła się na wiosnę, starzeje się w ciągu 4 tygodni, a pszczoła, która wylęgła się jesienią, przeżywa zimę i osiąga wiek 6 miesięcy. Przez cały dzień pszczoły poszukują kwiatów. Jeżeli jakaś zbieraczka odkryje pokaźne źródło pokarmu wykonuje taniec, którym zawiadamia o swoim odkryciu inne pszczoły. Im miejsce z pokarmem jest bardziej oddalone, tym wolniej pszczoła tańczy.

Praktyczne aspekty hodowli pszczół - PDF Darmowe pobieranie

 

Zajęcia przyrodnicze prowadzone w ramach wystawy „Boże robotnice ...

1. Zobaczcie filmy jak powstaje miód

Linki do filmów:https://youtu.be/PX8JKShqt9c   https://youtu.be/r65R8crNjig

2. Zabawa ruchowo - rytmiczna przy piosence - " Pszczółka Maja"

Nauczcie się tekstu tej piosenki na pamięć.

Zaśpiewajcie piosenkę i w trakcie śpiewania poruszajcie się rytmicznie naśladując ruchy pszczoły - biegajcie po pokoju machając rączkami, tak jak pszczółki machają skrzydełkami, oraz od czasu do czasu przykucnijcie, tak ja pszczółka która siada na kwiatek i zbiera nektar

Tekst piosenki:

"Pszczółka Maja"

Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie
Świat, w którym baśń ta dzieje się,
Malutka pszczółka mieszka w nim
I wiedzie wśrod owadów prym.
Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają,
Wszyscy Maję znają i kochają.
Maja fruwa tu i tam
Świat swój pokazując nam.
Dziś spotka Was maleńka, zwinna pszczółka Maja,
Mała, śmiała, rezolutna Maja
Nasza przyjaciółka Maja
Maju, (Maju) Maju, (Maju)
Maju cóż zobaczymy dziś?
Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie. . .
Tę pszczółkę, którą tu widzicie . . .
Mała, rezolutna Maja,
Maju, (Maju) baju, (baju)
Maju cóż zobaczymy dziś

Link od odsłuchania piosenki (śpiewa Zbigniew Wodecki):  https://youtu.be/8pQalXmClNc

Cała Polska czyta dzieciom - Pszczółka Maja - foteliki samochodowe ...Pszczółka MajaMaja bzyka już 100 lat!

 

Życzę miłej zabawy

 

Pozdrawiam Was serdecznie

 

Pani Grażyna

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie