Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302558
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

EKSPERYMENTY TO SUPER ZABAWA

Witamy Was w ten piękny wiosenny dzień. W końcu spadł deszcz i jest cudownie. Wszystko nabrało kolorów i świeżości. Zachęcamy, byście poobserwowali roślinki w swoich ogródkach (kto ma) i na spacerze. Jak teraz wszystko będzie szybciutko rosło – o ile nie przestanie padać. Wołajmy o więcej deszczu!

A deszczowa pogoda sprzyja różnym domowym zabawom i zajęciom. Oto nasze propozycje na dziś.

I. Co jest cięższe? zabawy badawcze z wykorzystaniem wagi. Na pewno macie w domu jakąś wagę, może być kuchenna lub łazienkowa. Łazienkowa będzie prawdopodobnie mniej czuła. Spróbujcie zważyć na niej kilka przedmiotów czy produktów. A może zaczniecie od tego, żeby na wadze łazienkowej zważyć wszystkich domowników? Popatrzcie na mamę, tatę, rodzeństwo i zastanówcie się kto może być najcięższy, a kto najlżejszy. Koniecznie sprawdźcie wasze przewidywania.

 

II. Ciekawa ozdoba – praca techniczna, wypełnia-nie butelki farbowaną solą. Spróbujcie wykonać niepowtarzalną ozdobę do waszego domu. Wszyscy przecież lubimy, gdy w naszych domach jest pięknie. Poproście mamę o naczynie, do którego wsypiecie sól. Zróbcie to w obecności rodzica. Następnie weźcie mazak i wymieszajcie sól mazakiem. Kiedy już będzie miała intensywny kolor, wsypcie ją do butelki, używając lejka, i wymieszajcie kolejna porcję z innym kolorem. Kiedy cała butelka zostanie wypełniona solą, możecie ją wykorzystać jako ozdobę w waszym domu.

III. Ślimak – ćwiczenie małej motoryki, lepienie z plasteliny. Potrzebna będzie podkładka do lepienia, żeby nie zabrudzić stołu i plastelina. Zastanówcie się, jak można zrobić ślimaka z plasteliny. Myślę, że każdy z was potrafi to zrobić. Najpierw musicie rozwałkować dłonią plastelinę, tak aby powstał długi „wąż”,a następnie zwinąć, formując koło. Możecie zrobić całą rodzinę ślimaczków. Jeżeli wymieszacie delikatnie kilka kolorów plasteliny, ślimaki będą tęczowe. Możecie też nadać im imiona.Piękne kolorowe ślimaczki macie na dole strony.

 

IV.ƒ„Ś” jak ślimak – zabawy z literą „ś”. Zastanówcie się, co słychać na początku słowa ślimak. Spróbujcie podać jeszcze inne słowa, w których słychać głoskę ś, na początku lub w środku wieca, śliwka, maść, ślimak, Jaś, Staś, ścieżka, śnieg, garść, kość, gość, świt, ktoś, coś, świnia, pierścionek, przejście). Popatrzcie na literę

 

ś

 

Do czego jest podobna? Jaką inną literę wam przypomina?

 

Na koniec wykonajcie ćwiczenia ze stron 12 i 13 w przedszkolnych kartach pracy. Wersja elektroniczna wysłana na maila.

 

V. Ile brakuje, ile muszę oddać? – zabawa matematyczna, przeliczanie elementów zbioru. Przygotujcie po 15 liczmanów (klocki, guziki, orzech itp). Proponuję wam wykonać kilka zadań. W liczeniu pomogą wam wasze liczmany. Przykładowe zadania:

 

Chcę mieć 10. Mam 4. Ile mi brakuje?

 

Chcę mieć 7. Mam 3. Ile mi brakuje?

 

Chcę mieć 5. Mam 10. Ile muszę oddać?

 

Chcę mieć 10. Mam 7. Ile mi brakuje?

 

Mam 4 jabłka. Jeśli dokupię 4, to ile będę mieć razem?

 

Chcę mieć 10 naklejek. 5 już mam, ile mi brakuje?

 

Miałem 10 talerzy. 2 się rozbiły, ile zostało?

 

Tata dostał 2 ciastka, mama dostała 3, a ja 4. Ile mamy razem?

 

Miałem 12 nasionek, 7 już zasadziłem. Ile mi zostało?

 

A może wy ułożycie jakieś zadanie dla mamy lub taty? Możecie też wykonać zadania ze stron 16 i 17 w przedszkolnych kartach pracy.

 

A tutaj możecie obejrzeć bardzo fajne eksperymenty. Gdybyście chcieli wykonać któryś z nich w domu koniecznie poproście o pomoc rodzica.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nanFc3AgZQU

 

Na dole strony znajdziecie fajne „ślimaczkowe” karty pracy.

 

Życzymy miłej zabawy. Pani Dorotka i pani Ania.

 

 

 

 

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie