Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302531
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

INTEGRACJA SENSORYCZNA

CO TO JEST INTEGRACJA SENSORYCZNA?

Człowiek w swoim świecie otoczony jest przez mnóstwo napływających z każdej strony bodźców. Codziennie widzimy i dotykamy olbrzymią ilość przedmiotów o różnych kształtach, kolorach, fakturach, słyszymy przeróżne dźwięki: muzykę, szepty, odgłosy zwierząt i maszyn, smakujemy potrawy, czujemy intensywne zapachy, czujemy także swoje ciało, kierujemy nim, żeby wykonać określoną aktywność.Do mózgu dociera ogromna ilość informacji zmysłowych. Są one tam odbierane, przetwarzane i organizowane, a następnie wysyłana jest informacja zwrotna o konieczności wykonania jakiegoś ruchu, czyli o konieczności reakcji. Proces ten odbywa się bardzoszybko. Te wszystkie czynności, które wykonujemy, wymagają zaangażowania ze strony układu sensorycznego – nie jest przecież tajemnicą, że człowiek odbiera świat poprzez zmysły.

Zmysły, które odbierają bodźce z zewnątrz naszego ciała, nazywane zmysłami zewnętrznymi to:
-zmysł dotyku: odbierany przez skórę, dostarcza informacji o dotknięciu;
-zmysł wzroku: odbierany przez oczy, dostarcza informacji na temat obrazu;
-zmysł słuchu: odbierany przez uszy, dostarcza informacji na temat dźwięków;
-zmysł smaku: odbierany przez usta, dostarcza informacji na temat smaku;
-zmysł węchu: odbierany przez nos, dostarcza informacji na temat zapachu;

Nad zmysłami zewnętrznymi mamy pewną kontrolę. Z czasem mózg udoskonala nasze zmysły zewnętrzne abyśmy w odpowiedni sposób reagowali na otaczającą nas rzeczywistość. Mniej znane zmysły to zmysły wewnętrzne, których jesteśmy nieświadomi. Są one również nieustannie aktywne. Zmysły, które odbierają bodźce z wnętrza naszego ciała, nazywane zmysłami wewnętrznymi to:
-zmysł proprioceptywny (czucie głębokie): jego receptory znajdują się przede wszystkim w skórze i mięśniach, ale również w stawach, więzadłach, ścięgnach i tkance łącznej;
-zmysł przedsionkowy(m.in. zmysł równowagi): odbiera wrażenia za pomocą receptorów znajdujących się w uchu wewnętrznym,
-zmysł interoreceptywny: odbiera bodźce z narządów wewnętrznych i jest on niezbędny do życia.

Jeżeli w naszym organizmie wszystkie napływające z zewnątrz informacje są odbierane i przetwarzane poprawnie czyli proces integracji sensorycznej przebiega bez zakłóceń – widzimy świat jako przyjazne środowisko. Potrafimy trafnie ocenić sytuacje w której się znajdujemy i co najważniejsze, nasze reakcje są adekwatne sytuacji, która nas spotkała. Gdy dotkniemy gorącego garnka – cofamy rękę, kiedy muzyka w radio gra bardzo głośno – ściszamy odbiornik a jeżeli czujemy, że jedzenie nieświeżo pachnie – rezygnujemy z konsumpcji. Sytuacja komplikuje się wówczas, kiedy nasz mózg ma problem z właściwym odbiorem i przetwarzaniem zewnętrznych bodźców. Kiedy przyjazny, lekki dotyk – boli, większość świata wokół bardzo intensywnie i często nieprzyjemnie pachnie a własne ciało nie chce nas słuchać. To tylko wybrane przykłady zaburzeń związanych z rozwojem procesów integracji sensorycznej. Analizując powyższe przykłady, łatwo sobie wyobrazić jak bardzo utrudniają one funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie.  
Odpowiadając na pytanie „Co to jest Integracja Sensoryczna?”
Integracja sensoryczna to taka organizacja bodźców , która umożliwia ich późniejsze wykorzystanie. Nasze zmysły dostarczają nam informacji dotyczących stanu fizycznego naszych ciał i środowiska, które nas otacza. W każdej chwili do naszego mózgu docierają bodźce sensoryczne- nie tylko z oczu, nosa i uszu, ale z każdego miejsca w ciele. Mózg musi sobie poradzić z napływającymi informacjami – przyjąć je, przetworzyć i odpowiednio zareagować. Jeśli nie potrafi odebrać sygnału z któregoś ze zmysłów  albo go źle zinterpretuje – nie potrafimy właściwie zadziałać w określonej sytuacji. Metoda integracji sensorycznej to, najogólniej mówiąc, system ćwiczeń, które mają nauczyć mózg właściwego reagowania na bodźce  zewnętrzne. Pozwala człowiekowi na celowe działanie, właściwe reakcje organizmu, umożliwia również selekcję informacji i odwołuje się do wcześniejszych doświadczeń. Warto podkreślić, że Integracja Sensoryczna jest procesem, który zachodzi poza świadomością, podobnie jak oddychanie a jej rozwój zaczyna się już w życiu płodowym, a więc towarzyszy nam od początku do końca życia.
 Reasumując integracja sensoryczna to proces właściwej rejestracji bodźców wszystkimi zmysłami równocześnie. Nasze zmysły dostarczają informacji o fizycznej kondycji naszego ciała i otoczenia, w którym przebywamy. Możemy śmiało powiedzieć, że to sposób porządkowania przez mózg informacji, odbieranych przez zmysły.

MKK

Galeria

Powiększ zdjęcie