Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302557
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

23.04. 2020 Czwartek

Witamy i proponujemy dzisiaj spotkanie z motylami .To barwne i ciekawe owady. Zapraszamy do zabawy.

 

PIERWSZY MOTYL
1. „Motyl - wprowadzenie do tematu zajęć zagadką
 
Lata nad łąką piękny jak kwiat,
swoim kolorem zachwyca,
i zapomina w mig cały świat,
że wcześniej była to gąsienica.

2.Wysłuchanie fragmentu opowiadania S. Karaszewskiego „Majowe dziwy”, wypowiedzi dzieci na temat treści poznanego utworu.
Chrup, chrup – coś zachrobotało na dębie. W szczelinie dębowej kory pękł pancerzyk poczwarki i z chitynowej skórki wysunął się biały motyl z okropnie pogniecionymi skrzydłami. Chrup, chrup – pękła druga poczwarka i drugi biały motyl wyszedł na świat. - Jestem Bielinek, a ty kto? – spytał pierwszy motyl. - Ja? Jestem Bielinka! – odpowiedział drugi motyl. Muszę zrobić coś z tymi skrzydłami! – mruknęła Bielinka, wymachując nimi aż trochę się wyprostowały. - Czy my się znamy? – spytał Bielinek. - Znamy się? – chyba tak… ale wtedy wyglądałeś zupełnie inaczej! - Ty też byłaś zupełnie inna, Bielinko! Gdzie i kiedy się spotkaliśmy, nie pamiętasz? - Och to było bardzo dawno! Zaraz po tym, jak wylęgliśmy się z jajeczek! - O tak! Przypominam sobie wielki pole kapusty i my razem ucztujący na liściu kapuścianej głowy! - Byłeś taki zwinny, Bielinku! Umiałeś zwinąć się w mały kłębuszek! 2 - Zapamiętałem ciebie, Bielinko jako małą gąsieniczkę. Miałaś miękką białą skórkę w czarne cętki. I bardzo dużo nóżek! Tak szybko przebierałaś nóżkami, że nie mogłem ich policzyd! - Wyglądałeś tak samo, Bielinku! - Jedliśmy bardzo dużo kapusty, rośliśmy jak na drożdżach, kilkakrotnie zmienialiśmy skórki, bo nie mieściliśmy się w starych. I byliśmy wiecznie głodni! - Tak, ale wreszcie tak utyliśmy, że straciliśmy apetyt. A potem uciekliśmy z kapusty i wleźliśmy w szczelinę w korze. - Przymocowaliśmy się do kory mocnymi nidmi i zasnęliśmy czując, jak twardnieje nam skóra. - Zmieniliśmy się w poczwarki! Spaliśmy bardzo długo, aż obudziło nas słońce! - W skórze poczwarki było ciemno i nudno. Nie mogłam znieść tej okropnej bezczynności. Wymyśliłam więc piosenkę, którą śpiewałam przez cały czas. Chcesz posłuchaj Bielinku? - Ależ bardzo chętnie, Bielinko! I Bielinka zaśpiewała: Byłam zwinną gąsienicą, ruszałam się szparko, dziś nikt mną się nie zachwyca, bo jestem poczwarką! Jeszcze chwilka, jeszcze chwilka i zamienię się w motylka, na majowej łące siądę, z kwiatów nektar spijad będę! La la la! - Jaka jesteś piękna, Bielinko! Twoje białe skrzydełka są takie urocze! Ale co to, drżysz? - Tak bardzo chciałabym wzlecieć ponad łąkę, Bielinku… I dwa białe motyle poleciały nad łąkę w poszukiwaniu kolorowych kwiatowych kielichów ze słodkim pachnącym nektarem. A o milę dalej rosła na polu kapusta, w której motyle składały jajeczka i gdzie wylęgały się wiecznie głodne gąsienice Bielinków.
3. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gąsienice, motyle” – reagowanie ruchem na dźwięki wysokie i niskie. N. przyjmuje rolę czarodzieja. Bierze czarodziejską różdżkę i czaruje: Czary – mary, dwie słonice, zmieniam chłopców w gąsienice. Czary – mary, dwa goryle, wszystkie dziewczynki to motyle. Dzieci podzielone są na dwie grupy: jedna z nich to gąsienice, które poruszają się po usłyszeniu dźwięków w niskim rejestrze, druga to motyle, które fruwają przy dźwiękach w wysokim rejestrze. Następuje zmiana ról.
4. Historyjka obrazkowa „Rozwój motyla” – uporządkowanie ilustracji wykorzystanie informacji zawartych w opowiadaniu.
Ułóż odpowiednią kolejność i pokoloruj

Cykl życia motyla Kolorowanka
 

5 .Zabawa matematyczna . Poproś rodzica o przeczytanie wiersza Róży Salach,, Tyle…”
Motyle… A ile ? Tyle!
Tyle że nikt ich nie zliczy,
Nawet ten co długo ćwiczy.
Jeden żółty jak kwiat na łące.
Drugi biały
Jak chustka w twej rączce.
Trzeci-czerwony
Jak w polu maki.
A czwarty-
Nakrapiany taki.
Motyle… A ile ? Tyle!

6 . Zabawa badawcza z lustrami-symetria .
Poproś rodzica o pomoc w przygotowaniu połówki skrzydła motyla, połóż ten element przed sobą
Na podłodze i przyłóż do niego lusterko ( o zabezpieczonych krawędziach). Lekko poruszaj lusterkiem tak aby motyl latał.
7. Zabawa ruchowa „Motyle”
Poproś rodzica o dwie chusteczki szyfonowe- to będą twoje motyle skrzydełka .następnie rodzic włączy spokojną muzykę –ty poruszasz się w jej rytm .Na przerwę w muzyce kucnij i powtarzaj ,,Fru ,fru, fii, fii”
8. .Praca plastyczno-techniczna „Kolorowy motyl”
Materiały :
- papierowy talerzyk lub biały blok techniczny
- farby, pędzel, klej, pomponiki lub kolorowy papier, druciki kreatywne lub coś innego
W linku poniżej znajdziecie instrukcję wykonania pracy
https://dzieciakiwdomu.pl/2014/04/kolorowe-motyle.html
Można również, wykonać motyla wg własnego pomysłu lub z rolki po papierze toaletowym. Z pomocą rodzica wytnij dwa jednakowe skrzydła i doklej je do rolki mogą być zrobione z serwetki jeśli z innego papieru możesz je ozdobić. Pamiętaj że oba skrzydełka powinny być takie same –powodzenia.
Film do wykorzystania
40Larwa przeobraża się w motyla
https://www.youtube.com/watch?v=zNeizTuJCgg0:05 / 10:05
Narodziny Pazia Królowej - największy polski motyl
https://www.youtube.com/watch?v=A-2bCr9oBz4