Kalendarium
Piątek, 2021-11-26
Imieniny: Leona, LeonardaStatystyki
- Odwiedziło nas: 302557
- Do końca roku: 35 dni
- Do wakacji: 210 dni
Poniedziałek.06.04.2020 Święta tuż tuż !!!
Witajcie Gumisie ten tydzień to czas przygotowań świątecznych.
Będzie wesoło ,smacznie i kolorowo !
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci stoją w kole. Witają się z Mamę., mówią rymowankę i wykonują odpowiednie ruchy.
Dzieci: Teraz wszyscy się witamy machają ręką do siebie, i gorąco pozdrawiamy. przesyłają sobie buziaki.
2.JAJKO -ciekawostki
poproście o poszukanie filmu obejrzyjcie prezentację z ciekawostkami
Znajdziecie ją na stronie
https://slideplayer.pl/slide/12211786/
3. „Jajko” – zabawa badawcza.
Jeśli macie obejrzyjcie z bliska różne rodzaje jajek: kurze, kacze, strusie, przepiórcze (można posłużyć się ilustracjami w książce). Dziecko porównuje je, zwraca szczególną uwagę na wielkość. Przygotujmy wagę kuchenną na której dziecko zważy jedno kurze jajko. Zapiszmy na kartce wagę jajka. Pozwólmy, aby dziecko zważyło inne jajko dla porównania, które z nich jest cięższe.
Następnie R. rozbija jedno jajko i wylewa jego zawartość na talerzyk. Dziecko nazywa części: skorupka, białko, żółtko.
Można skorzystać z filmu: Doświadczenia z jajkiem lub wykonać zadania umieszczone poniżej
- dziecko umieszcza jajko w szklance z wodą, obserwuje pęcherzyki powietrza na skorupce jajka i dochodzi do wniosku, że przez skorupkę do zarodka dostaje się powietrze.
- przygotowujemy 2 jajka – gotowane i surowe. Na płaskiej, twardej powierzchni (stół) spróbujmy wprawić jajka w ruch obrotowy. Zaobserwujmy jak będzie się obracać jajko surowe a jak gotowane
- włóżmy surowe jajo do szklanki z octem 10 %. Pozostawmy je tam i obserwujmy co będzie się działo. Po kilku dniach ocet rozpuści skorupkę. Białko i żółtko będzie otoczone tylko przejrzystą błoną i mięciutkie jak guma. https://www.youtube.com/watch?v=rjeG_CQLLmg
Możemy też zajrzeć tutaj i zobaczyć jeszcze inny fajny eksperyment.
https://www.youtube.com/watch?v=sbkjSMm4bmY
4. Burza mózgów
pomóżmy dzieciom odpowiedzieć na pytania:
– Czy ze wszystkich jajek wykluje się pisklę? (z tych, w których jest zarodek
– Jakie warunki musi mieć jajko, żeby wykluło się pisklę? (ciepło)
– Czym żywi się zarodek w jajku? (w jajku są zapasy pokarmu – żółtko)
– Do czego służy białko? (chroni zarodek przed wstrząsami)
– Czy zarodek w jajku oddycha?
– Co się dzieje z ptakami, gdy wyklują się z jajek?
5. Zabawa ruchowa W poszukiwaniu jajka” –obejrzyj i dotknij jajko ,poproś rodzica o ugotowanie na twardo .Następnie rodzic w nieprzezroczystym worku umieszcza :jabłko, mandarynkę, gruszkę, ogórek, jajko. Dziecko dotykiem określa i nazywa przedmiot.
6.Poproś rodzica o przeczytanie opowiadania B Szelągowskiej ,,Wielkanocne pyszności ”a dowiesz się o tradycjach wielkanocnych. Możesz wykonać,, Kartę pracy” cz2 nr 29.
W przedszkolu na każdym kroku widać było zbliżającą się Wielkanoc. W wazonach stały bazie, a obok – koszyczki z jajkami. Wszystkie zawieszone dekoracje też przypominały o świętach. Słońce każdego kolejnego dnia coraz mocniej świeciło. Ada, podobnie jak inne dzieci z jej grupy, nie mogła doczekać się świąt. Pani opowiadała o tradycjach wielkanocnych. – A może zrobimy sobie mazurka? I jeszcze babkę i szynkę. Nie może też zabraknąć chleba i jajek! – Ale jak my to wszystko sami zrobimy? – dopytywał Kamil. – To naprawdę dużo pracy. Widziałem, jak babcia piekła ciasto. Pani tajemniczo uśmiechnęła się do dzieci. – Tak naprawdę zrobimy dziś te wszystkie smakołyki, ale one nie będą nadawały się do jedzenia. Wykonamy je z masy solnej, potem wypieczemy i pomalujemy. A na koniec urządzimy kącik wielkanocny. – Ale fajny pomysł – zawołał Kamil. Ada zrobiła wielką babę wielkanocną, a Kamil – szyneczkę. Inne dzieci też starały się jak mogły. Po pomalowaniu i ułożeniu na stoliczku wszystkie „smakołyki” wyglądały jak prawdziwe, zwłaszcza baba z lukrem. Po podwieczorku do sali średniaków przyszły w odwiedziny starszaki. – Ale macie tu pyszniutkie pyszności! – oblizując się, zawołał Maciek i wyciągnął rękę po babę. W ostatniej chwili przed zjedzeniem powstrzymał go Olek. – Dlaczego nie mogę się poczęstować? Trzeba jeść szybko, póki świeże. Potem już nie będą takie dobre. – Maciek, przyjrzyj się uważniej tym smakołykom. Przecież one są z masy solnej. Jeszcze mógłbyś sobie przez nie połamać zęby. Najlepiej poczekaj na prawdziwy wielkanocny stół i prawdziwe pyszności. Maciek przytaknął głową, ale i tak ukradkiem – kiedy nikt nie patrzył – powąchał babkę. Skrzywił się, zawiedziony, i rad nierad postanowił jednak poczekać na święta.
7.Zabawa ruchowa. Pobawcie się w ,,Kurczęta” skaczcie obunóż wypowiadając sylabę : pi, pi, pi. na hasło ,,Lis” ustawiamy się pod ścianą .Na kolejne hasło ,,Lis wrócił do domu” kontynuujemy zabawę.
Linki polecane do przejrzenia- fajne zabawy
http://przedszkole.wilamowice.pl/
TRADYCYJNY KOSZYK - prezentacja dla dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=-vS8QYsdefQ
KURKI Z OPAKOWAŃ PO JAJKACH