Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2021-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 302559
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 210 dni

PIERWSZE OZNAKI WIOSNY!

Witajcie Kochane Smerfiki!

Piękny był ten weekend, ciepły i słoneczny, a dziś zimno i śnieg, brrr… Ale jak mówi stare przysłowie „W marcu jak w garncu”, więc wkrótce znów będzie ciepło. Czas więc przyjrzeć się uważnie zbliżającej wiośnie . I tym właśnie zajmiemy się w tym tygodniu

  1. „Wiosna – pierwsze oznaki w przyrodzie”

Na początek proponujemy, abyście obejrzały film (https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY) i opowiedziały rodzicom o czym był i czy Wam się podobał? Czy już wiecie po czym poznajemy, że wiosna już blisko?

 

  1. „Tańczące motyle”- zabawa muzyczno-ruchowa

 Przesyłamy Wam też filmik z przepiękną muzyką Vivaldiego( https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg)  Wyobraźcie sobie, że jesteście motylami, które pobudziły się na wiosnę (dla dodatkowego efektu możecie się nawet przebrać) i zatańczcie do muzyki, którą Wam przesyłamy (może to być też oczywiście dowolna muzyka, którą znajdą dla Was rodzice). Gdy już zmęczycie się tańcem możecie jeszcze raz obejrzeć filmik. Poproście rodzica, aby przeczytał Wam nazwy kwiatów, które są wyświetlane. Na koniec filmu sami musicie podać ich nazwy. Ciekawi Nas, ile z nich zapamiętałyście?

  1. „Motyl”- kolorowanka- kto z Was ma książki niech pokoloruje motyla ze strony 46, kto nie to rodzice mogą mu ją wydrukować ze strony lub z maila

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/owady/motyl, http://bystredziecko.pl/motyl-kolorowanki-dla-dzieci/,

 http://e-kolorowanka.pl/gallery/motyle-i-gasienice-kolorowanki

  1. Wiosenne kwiaty – zabawy matematyczno-graficzne ( ćwiczenia z kart pracy str. 47)

Nazwijcie kwiaty przedstawione na ilustracjach. Policzcie ile ich jest i postawcie tyle kropek ile kwiatów jest w bukiecie. Otoczcie pętlą te których jest najwięcej. A krzyżyki postawcie przy tych, których jest tyle samo.  Kto nie ma książki niech się nie martwi matematyczne karty wysyłamy na maila.

 Dorysujcie płatki kwiatkom, aby na każdym był o jeden więcej lub o jeden mniej. (wystarczy dziecku narysować 4 kółeczka i pierwszy kwiatek np. z 5 płatkami , gdy o jeden więcej, i 10 gdy o jeden mniej)

  1. Chomik szuka wiosny- opowiadanie

Poproście rodzica, aby na dobranoc przeczytał Wam opowiadanie o „Chomiku który szukał wiosny” (test na mailu”)

 

 Dla ciekawych proponujemy doświadczenie

  1. 6.       „Jak silna jest fasolka”-  rozróbcie z pomocą rodzica gips z wodą do gęstości śmietanki. Zamieszajcie patyczkiem, wsypcie  do tego garść fasoli lub grochu. Napełnijcie plastikowe kubeczki mieszanką gipsu i ziaren. Odstawcie na parapet. W ciągu najbliższych kilku dni zraszajcie gips wodą ze spryskiwacza. Obserwujcie co będzie się działo z gipsem i kubeczkiem.

( Informacja dla rodzica:  Na stężałym gipsie wkrótce pojawią się rysy, wreszcie kiełkujące ziarna rozsadzą plastikowy kubeczek) 

Ciekawostka: starożytni Grecy rozbijali skalne bloki w ten sam sposób. Wzdłuż zaplanowanej linii pęknięcia, odłupania skały wiercili otwory, które wypełniali fasolą i wodą. Pęczniejące ziarna rozsadzały skały. Tę informację  przekazujemy dziecku dopiero po zakończeniu obserwa

Pozdrawiamy Was gorąco, życzymy miłego dnia Pani Ania i Pani Dorotka

PS. A komu znudziło się wypełnianie kart pracy polecamy stronę : https://szaloneliczby.pl/przedszkole/